Ήττα από τον Κεραυνό

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας εντός έδρας την Πετρολίνα ΑΕΚ με 83-79. Έτσι, πλέον οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στους 44 βαθμούς, έναν πίσω από την πρωτοπόρο Ανόρθωση που έμεινε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της β’ φάσης.

Στο πρώτο λεπτό του αγώνα οι δυο ομάδες πέτυχαν από ένα καλάθι, πρώτα η Πετρολίνα ΑΕΚ με τον Μαντοβάνη και έπειτα ο Κεραυνός με τον Crockett. Στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά έξι πόντων (6-12) μετά το λέι απ του Hollingsworth. Στο 8′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τρίποντο του Μιχαήλ (14-13), για να ακολουθήσει εναλλαγή στο σκορ με τους «κιτρινοπράσινους» να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι μετά το καλάθι του Brown μισό λεπτό πριν από το τέλος.

Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων να είναι στους τέσσερις πόντους όπως στο 17′ όταν με τις βολές του Hollingsworth η ομάδα της Λάρνακας προηγείτο με τέσσερις πόντους διαφορά (33-37). Οι επόμενοι πόντοι ήρθαν λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τις βολές του Crockett (35-37).

Το συγκρότημα του Στροβόλου έκανε αρχή με σερί επτά πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και με το λέι απ του Τίγκα στο 22′ ήταν μπροστά με 42-37, ενώ στο 25′ με το τρίποντο του Raynolds άνοιξε τις αποστάσεις στους εννέα πόντους (51-42). Στο 27′ η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (56-46) με το καλάθι του Τίγκα και το τρίποντο του Crockett την αύξησε στους 13 πόντους (64-51). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το λέι απ του Μαντοβάνη (64-53).

Οι «ερυθροκίτρινοι» στο 32′ είχαν διαφορά 14 πόντων (69-55) με τις βολές του Crockett, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να φτιάχνει σερί δέκα πόντων και με το τρίποντο του Σιζόπουλου στο 34′ πλησίασε στους τέσσερις (69-65). Με τη διαφορά να παρουσιάζει αυξομειώσεις στα επόμενα λεπτά, ο Κεραυνός με το καλάθι του Τίγκα στο 39′ βρέθηκε μπροστά με 83-75, ενώ ακολούθησαν δυο καλάθια από τους Patton και Bishop για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με τελικό σκορ 83-79.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 35-37, 64-53, 83-79